הזעת יתר

 
 
 
 
 
הזעת יתר
 
 
 
הזעה היא דרכו של הגוף שלנו לווסת את הטמפרטורה שלו ולהגן עליו מפני טמפרטורה גבוהה. הזעת יתר זו מחלה שמסיבות שלא תמיד ידועות גורמת לזיעה מוגברת בעיקר בידיים, באזור בית השחי וברגליים.

להזעת יתר קיימות השלכות והפרעות באיכות החיים של המטופלים המנסים לשנות את אורח חייהם כדי להתמודד עם הבעיה. כמו כן, להזעה ישנן השלכות פסיכולוגיות שליליות. הבעיה שכיחה ב- 1% מכלל האוכלוסייה ומתחילה בגיל ההתבגרות וזאת בשל תפקוד לקוי של המערכת העצבית הלא רצונית (סימפטיקוס). תופעות נלוות לתופעת הזעת היתר כוללות: קילוף העור באזור שמזיע, שינויים בציפורניים, זיהום פטרייתי. כמו כן, בעונות הקור ייתכן וקצות הגפיים יסבלו מכיחלון.
 
 
 
 
 
 
 
 

טיפולים:

 
תרופות: קיים בשימוש תרופות הנוגדות את הפעולה העצבית הלא רצונית, אבל עקב תופעות הלוואי הלא נעימות כמו: ראייה מטושטשת, אישונים מורחבים, עצירות, דפיקות לב, השתנה לילית ועוד, לא רצוי להשתמש באופן קבוע.

יונטופורזיס: זו שיטה המתבצעת באמצעות חשמל בעוצמה מאוד נמוכה בעור. הפרוצדורה מתבצעת במשך 30 דקות, לפחות 3 פעמים בשבוע. הטיפול יכול לגרום לרגישות בעור, לעיתים אף כוויה, מה שגורם לכך שהטיפול אינו יעיל לכל אחד.
 
 
בוטוקס: הזרקת בוטוקס לבית השחי או בידיים, יכולה לגרום לירידה של הזעה ב- 26%. זהו טיפול יעיל ביותר, אבל גורם גם לחולשה בשרירים שבאזור הזריקה במשך חודש בערך. לאחר מכן זה חולף. על מנת לשמר את התוצאה יש לחזור ולבצע את ההזרקות מידי 6 חודשים. הטיפול הוא יקר ולא נעים בעיקר בידיים, שם מתבצעות מספר רב של הזרקות.
 
חשוב לדעת! בקרב חולים רבים, מוגבלת היעילות בטיפולים שמרניים. נדרש טיפול ארוך טווח בשימוש בתרופות או טיפולים חוזרים ונשנים במקרה של זרם חשמלי ו/או הזרקת בוטוקס. יתר על כן, טיפולים אלה לעתים נמשכים זמן רב, יקרים ולעתים יש תופעות לוואי משמעותיות. בתור כאלה, מומלץ לשקול את הטיפול הכירורגי.
 

ניתוח:

 
 
 
הטיפול הכירורגי הוא טיפול חד פעמי שמתבצע דרך בית השחי בגישה טורקוסקופית, בה מבצעים חתך בעצב הגורם להזעה. הפעולה דורשת הרדמה כללית ואשפוז של מספר שעות עד יום אחד. הסיבוכים היותר שכיחים הם חזה-אוויר ודימום, סיבוכים אלו נדירים.
יש לערוך בירור לפני הניתוח. הטיפול הכירורגי הוא שהזעת יתר ראשונית, הזעת יתר משנית יכול להופיע במצב של גידולים כמו לימפומה, זיהום

 
 
 
ההכנה לניתוח: הניתוח דורש הבנה והסבר מפורט על אפשרות של הזעת יתר מפצה. לאחר הניתוח יכולה להופיע הזעה במקומות אחרים של הגוף. תופעה זו הולכת ושמשתפרת עם הזמן ובדרך כלל נעלמת לאחר 6 חודשים. אולם לכ- 1% מאלה שיסבלו מהזעה מפצה לאחר הניתוח, יתכן ויישארו עם התופעה ללא שינוי.
 

לסיכום

 
ניתוח הזעת יתר הוא יעיל ובטוח הניתוח מספק שיפור תמידי של הסימפטומים בכפות הידיים, בבית השחי. עם ההתקדמות הטכנולוגית ההליך מתבצע בגישה זעיר פולשני עם חתכים קטנים ביותר של כ- 3 מ"מ בלבד. הניתוח מתבצע באופן יעיל ובטוח, בגישה מינימליסטית, בדיסקרטיות מלאה ועם תוצאה אסתטית טובה בבית השחי של החולה.

לקבלת ייעוץ רפואי פנו למשרדנו לתיאום תור.